Земля – єдина відома поки що планета, на якій завдяки оптимальній кількості світла й тепла існує життя. Наша планета не відразу після утворення стала такою, як зараз. За свою історію (понад 4,5 млрд років) вона пройшла довгий шлях. Із безформного згустку газу і пилу утворилось космічне тіло величезної маси.
Інтенсивні внутрішні процеси Землі призвели до формування базальтового шару земної кори, атмосфери і гідросфери (догеологічний етап).
Наступний етап розвитку Землі – геологічний. Він відзначений формуванням гранітного й осадового шарів земної кори і появою в складі атмосфери необхідних для живих організмів азоту та кисню. Геологічний період розбито на п'ять ер, на кожну з яких припадає певний етап формування рельєфу та розвитку життя планети.
Земля складається з кількох шарів: ядра, мантії, земної кори. Земна кора планети неоднорідна: її формують осадові, гранітні, базальтові гірські породи. Товща земної кори коливається від 7-10 км – під океанами і 30-40 км – під рівнинами, до 80 км – під горами. Крім того, в океанічній земній корі відсутній шар граніту.
Протягом усієї геологічної історії земна поверхня знаходиться в постійному русі. Формування земної кори триває і зараз. Розділені розломами величезні блоки земної кори – літосферні плити рухаються зі швидкістю до 10 см на рік. Саме завдяки горизонтальному рухові літосферних плит утворилися найвищі гірські системи Гімілаї, Анди, Кордильєри, а також Карпати та Кримські гори. Виділяють сім основних (Африканська, Євроазійська, Тихоокеанська, Північноамериканська, Південноамериканська, Індо-Австралійська, Наска) та декілька невеликих плит. Є місця на планеті, де рухи земної кори особливо відчутні. У сейсмічних поясах відбувається інтенсивне розходження чи зіткнення літосферних плит, що супроводжується землетрусами та виверженнями вулканів.
МОЛОДІ ГОРИ
Архітектурні витвори природи на Мальті
Узбережжя океану. Португалія
Земля утворилася із безформного згустку газу і пилу близько 4,6 млрд років тому
Приблизно так могла виглядати наша планета в догеологічний період
Формування земної кори супроводжується виверженнями вулканів та землетрусами
Завдяки атмосфері наша планета з космосу має голубуватий відтінок
Атмосферний фронт над одним із Гавайських островів
Бізон Північної Америки
Північне сяйво
Терасовані схили. Північний Ємен
Мішаний ліс. Квебек, Канада
Бамбуковий ліс
Гейзер. Єллоустонський національний парк, США
Долина гірської річки. Південна Франція